14Kas/15
dünyanın pili bitmesin

ATIK PİLLERİ NE YAPACAĞIZ?

Atık Piller Ne Yapılmalı?

Evinizde kullanılmış pilleriniz varsa bu pilleri okulumuzdaki atık pil toplama kutularına atabilirsiniz. Kesinlikle doğaya karışmasına, toprak ve suya bulaşmasına izin vermememliyiz.

Eğer bitmiş pilleriniz akmış ve bozulmuş ise bu pilleri bir poşete koyarak bu kutulara atınız. Akmış kimyasala temas ettiyseniz elleriniz yıkayınız.

TAP Derneğinden ilçemize seminer için gelen uzman Hatice ÇOLTU; akmış pillerin bir poşet içerisinde atık pil kutularına atılmasının, diğer çöplerle doğaya karışmamasının gerektiğini özellikle vurguladı.

Atık piller radrasyon yayar mı?

Hatice ÇOLTU bu konuyu çok güzel bir örnekle açıkladı. Doğadaki tüm nesneler radrasyon yayar. Örneğin; yediğimiz muz radyoaktif bir meyvedir. Hatta insanlar da etrafa radrasyon yayar. Tıpku piller gibi. Ancak bu radrasyon miktarları normal – yani kabul edilebilir – seviyededir.

Okulumuzdaki Atık Pil Toplama Kutuları

Evinizdeki Atık Pilleri okulumuzdaki atık pil kutularına atabilirsiniz. Peki nerede bu atık pil kutuları; Bilişim Teknolojileri Sınıfı, Seminer Salonu, Öğretmenler Odası, Kantin ve İdari Kat’da.

Çorlu Belediyesi aracılığı ile TAP Derneği’nin eğitimine okul öğretmenlerimizden temsilci olarak bir öğretmenimiz katıldı.

TAP Reklam Filmi

 

TAP Atık Pil Bertarafı Sunumunu indirmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

Genel Eğitim Sunumu